Çalış Bölgesi

Muğla ilinin Fethiye ilçe sınırında Çalış bölgesi yer almaktadır. Fethiye'nin tercih edilen turistik bölgelerinden biridir. Yaklaşık olarak 4 km uzunluğundaki kumsalı boyunca, uzun yürüyüş kordonunda güzel restaurantlar, publar, barlar, otel, hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Çalış Plajı'nda, akşam üzeri plaj boyunca yapacağınız yürüyüş esnasında ; Fethiye körfezi üzerinde kırmızının her tonunu görebileceğiniz eşsiz gün batımını da keyifle izleyebilirsiniz.

Çalış Plajının sonunda "Kuş Cenneti" olarak adlandırılan, çok  farklı kuş türlerinin yaşadığı küçük bir doğal park bulunmaktadır. Çalış plajındaki en önemli şeylerden biri de dev ve dost deniz kaplumbağaları Carretta Carrettalardır. Çalış Plajı bu kaplumbağaların yuvalama alanlarından biridir. Her yıl Çalış Plajı'na gelirler ve yumurtalarını kumlara bırakırlar. Zaman zaman bu yumurtadan çıkan yavruları ve ailelerini plajda görme şansınız olabilir.

Çalış Plajı' nın tam karşısında ise Şövalye Adası bulunmaktadır. Şövalye adası;  Meğri Adası ya da Fethiye Adası olarak da bilinen şirin ve küçük bir adadır. Telmessos Körfezi'nin ağzını adeta kapatırcasına uzun ince bir ada olan ve bu yanı ile Fethiye Limanı'nı tarih boyunca daha korunaklı kılan ada, bölgede bulunan adalar içerisinde üzerinde yerleşim bulunduran tek ada olma özelliğine sahiptir.

 

Fethiye, antik çağlardan günümüze kadar önemli yerleşim merkezlerinden biri olmuştur. Antik çağda "Işık Ülkesi" olarak adlandırılan Likya döneminde kentin ilk adı Telmessos olup, yazılı kaynaklara göre bu ismi tanrı Apollon'un oğlu Telmessos'dan aldığı belirtilmektedir. 

Tarih içinde Fethiye, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bölgede Likyalılar, Persler, Karyalılar ve Romalılara ait pek çok eser bulunur. Bölgede Türk hakimiyeti ise, 1284 de Menteşoğulları ile başlamış ve Osmanlı'dan günümüze kadar ulaşmıştır. Bu dönemde, "Uzak Diyar" anlamına gelen Meğri olarak adlandırılan kentin adı, 1914'de ilk şehit pilotumuz Fethi Bey'in anısına, Fethiye olarak değiştirilmiştir.

Fethiye'ye gelip de görmeden dönülmemesi gereken bir yer de, beş bin yıllık tarihe sahip Kayaköy'dür. Hayalet şehir olarak da anılan Kayaköy'ün tarihteki adı Levissi dir. Likya uygarlığının yerleşim yeri üzerine kurulmuş bir Rum köyüdür. 1923 yılında Türkiye ve Yunanistan arasındaki Mübadele Antlaşması ile Kayaköy'de yaşayan Rum halkı ile, Batı Trakya'da yaşayan Türk halkı karşılıklı olarak yer değiştirmiş, ancak buraya gelen Türklerin de yamaçtaki evlere yerleşmek yerine ovaya yerleşmeyi tercih etmesi ile boş kalmış, hayalet şehir görünümüne bürünmüştür. Eski ve gizemli bir harabeyi andırsa da, Kayaköy Rum evleri çok ünlü, mutlaka gezilip görülmesi gereken, çok etkileyici bir turistik bölgedir.

Fethiye ve çevresinde görülmesi gereken bir çok antik şehir bulunmaktadır. Bunların başlıcaları Tlos, Pınara,Xanthos, Letoon, Patara, Cadianda, Oinoanda, Araxa, Sidyma, Kaunos...dur.

Çalış bölgesinde gece hayatı Fethiye kadar hareketlidir. Çok sayıda bar, pub,  gece kulübü yer almaktadır. Sahil boyunca çok güzel Rock müzik dinleyebileceğiniz cafe ve barlar da mevcuttur.

Gece hayatının en renkli adreslerinden biri de Fethiye merkezde bulunan Paspatur'dur. Paspatur çarşısı içinde yer alan barlar sokağı da, rengarenk, irili ufalı  barları ile oldukça renkli bir gece hayatı sunmaktadır.

 

Fethiye mutfağı her ne kadar balık ve et ağırlıklı olsa da, sebze ve ot yemeklerinin yanı sıra yerel lezzetleriyle ve dünya mutfaklarından lezzetleriyle de damak tadına önem verenler için eşsiz lezzetler ve seçenekler sunmaktadır.

Fethiye'de balık denince ilk akla gelen yer olan Balık pazarı, mutlaka görülmesi gereken turistik bir yerdir. Bir çok balık çeşidini tek noktada bulma imkanı sunmaktadır. Balık halinin etrafında konumlanan restaurantlar, seçtiğiniz balığı sizin için pişirmektedir. Leziz mezeler ve fasıl eşliğinde akşamları hoşça vakit geçirmek için Balık Pazarı biçilmiş kaftandır.

Fethiye merkezde her türlü damak zevkine ve her türlü bütçeye uygun pek çok mekan bulunmaktadır. Balık restaurantları, deniz ürünleri, et restaurantları, ev yemekleri, kahvaltı mekanları, irili ufaklı cafeler, fast food mekanları, kordonda, deniz manzarası eşliğinde keyifle yemek yiyebileceğiniz ya da birşeyler içebileceğiniz çok sayıda cafe ve restaurantlar bulunmaktadır. 

Kayaköy'de nefis gözleme evleri, şarap evleri, tamamen doğal ürünlerden hazırlanmış kahvaltı evleri, kebap ve mangal restaurantları, şirin cafeler bulunmaktadır. Kayaköydeki kebap salonlarında bölgenin en lezzetli  etlerini yeme ve dilerseniz mangal keyfi yapma imkanı da bulunmaktadır.

Ayrıca Çalış, Hisarönü ve Ölüdeniz bölgelerinde de her türlü damak zevkine uygun pek çok seçenek bulunmaktadır.

Rüzgar sörfü: Çalış'ın sıcak yaz günlerinde ve gecelerinde serinletecek güzel bir esintisi vardır. Bu esinti, bölgeyi popüler rüzgar sörfü ve kiting yerlerinden bir haline getirmiştir.

Yamaç Paraşütü: Dünyaca ünlü Ölüdeniz'de, Ölüdeniz Plajı, Kelebekler Vadisi, Kleopatra plajı ve daha pek çok eşsiz manzarayı gökyüzünden görme şansı yakalamak için Ölüdeniz'de yapılacak en güzel aktivitedir. 

Tekne turları: Fethiye'nin eşsiz güzellikteki koylarını keşfetmek için Fethiye, Ölüdeniz ve Göcek'ten hareket eden, her yaşa ve her zevke uygun tekne turları bulunmaktadır. 

Dalış: Fethiye ve çevresindeki su altı dünyasını keşfetmek isteyenler için ideal bir aktivitedir. 

Rafting: Dalaman Çayı'nda heyecan dolu, eğlenceli, unutulmayacak bir rafting aktivitesini yapma imkanı bulunmaktadır. 

Trekking: Eşsiz Likya bölgesinde Fethiye manzaraları eşliğinde unutulmaz yürüyüş rotaları bulunmaktadır. 

Bunlara ek olarak At Safari, Atv Safari, Jeep Safari gibi aktiviteler mevcuttur.

 

Fethiye ilçe merkezinden minibüslerle 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Plajın tam karşısında ise Şövalye Adası bulunuyor. Adaya ulaşım tekne turları ile mümkündür.  Ayrıca balıkçı tekneleri sizleri karşıya geçirebilmektedirler.

Havayolu ile ulaşım: Dalaman Havalimanı, Fethiye'ye uçakla gitmek için en yakın ve uygun havalimanı olup, 50 km ve yaklaşık 50 dakika sürmektedir. Dalaman Havalimanı'ndan Havaş ve Muttaş servisleri ile Fethiye ilçe merkezinde bulunan otogara kadar ulaşım mümkündür. Ayrıca araç kiralama, taksi ve transfer aracı seçenekleri ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Bir diğer seçenek ise Antalya havalimanı olup, 200 km mesafededir, yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Kara yolu ile ulaşım: Muğla'ya 92 km uzaklık ta olan, Antalya, Denizli ve Burdur illeriyle çevrili olan Fethiye İstanbul'a 810, Ankara'ya 635 ve İzmir'e 360 km mesafededir. Türkiye'nin birçok yerinden Fethiye'ye direkt otobüs seferi bulunmaktadır. Otogar şehir merkezinde yer almaktadır.

Bölgedeki Villalar