Çiftlik Bölgesi

Akdenizin en güzel yerinde bir tatil cenneti olan Fethiye, hem dünyanın hem de ülkemizin en gözde turizm merkezlerinden biridir. Antik çağlardan günümüze kadar, en önemli yerleşim merkezlerinin arasında yer almıştır. Yeşilin maviyle buluştuğu muhteşem doğasıyla Fethiye, şehrin karmaşasından bıkıp kendini doğanın  ve denizin koynuna bırakmak isteyenler için en güzel adreslerden biridir. Doğası, denizi, kumsalları, muhteşem koyları, dağları, ormanları, tarihi zenginlikleri ile mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. 

Fethiye denince ilk akla gelen şey Ölüdeniz, Ölüdeniz denince ilk akla gelen ise yamaç paraşütüdür. Fethiye'mizde başta Ölüdeniz olmak üzere, Kayaköy, Hisarönü, Ovacık, Çalış, Göcek, Saklıkent, Tlos, Faralya, Kelebekler Vadisi, Gemiler Adası olmak üzere pek çok gezilmesi gereken yer vardır. 

 

Fethiye, antik çağlardan günümüze kadar önemli yerleşim merkezlerinden biri olmuştur. Antik çağda "Işık Ülkesi" olarak adlandırılan kentin ilk adı Telmessos olup, yazılı kaynaklara göre bu ismi tanrı Apollon'un oğlu Telmessos'dan aldığı belirtilmektedir.

Tarih içinde Fethiye, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bölgede Likyalılar, Persler, Karyalılar ve Romalılara ait pek çok eser bulunur. Bölgede Türk hakimiyeti ise, 1284 de Menteşoğulları ile başlamış ve Osmanlı'dan günümüze kadar ulaşmıştır. Bu dönemde, "Uzak Diyar" anlamına gelen Meğri olarak adlandırılan kentin adı, 1914'de ilk şehit pilotumuz Fethi Bey'in anısına, Fethiye olarak değiştirilmiştir. 

Fethiye'ye gelip de görmeden dönülmemesi gereken bir yer de, beş bin yıllık tarihe sahip Kayaköy'dür. Hayalet şehir olarak da anılan Kayaköy'ün tarihteki adı Levissidir. Likya uygarlığının yerleşim yeri üzerine kurulmuş bir Rum köyüdür. 1923 yılında Türkiye ve Yunanistan arasındaki Mübadele Antlaşması ile Kayaköy'de yaşayan Rum halkı ile, Batı Trakya'da yaşayan Türk halkı karşılıklı olarak yer değiştirmiş, ancak buraya gelen Türklerin de yamaçtaki evlere yerleşmek yerine ovaya yerleşmeyi tercih etmesi ile boş kalmış, hayalet şehir görünümüne bürünmüştür. Eski ve gizemli bir harabeyi andırsa da, Kayaköy Rum evleri çok ünlü, mutlaka gezilip görülmesi gereken, çok etkileyici bir turistik bölgedir. 

Fethiye ve çevresinde görülmesi gereken bir çok antik şehir bulunmaktadır. Bunların başlıcaları Tlos, Pınara, Xanthos, Patara, Cadianda, Oinoanda, Araxa, Sidyma, Kaunos dur.

Fethiye' de gece hayatı denince ilk akla gelen yer Hisarönü Barlar Sokağı'dır. Hisarönü, herbiri farklı konseptlerde, son derece renkli, farklı farklı ülkelerden gelen turistlerle tıklım tıklım dolu barlardan oluşmuştur.

Gece hayatının en renkli adreslerinden biri de Fethiye merkezde bulunan Paspatur'dur. Paspatur çarşısı içinde yer alan barlar sokağı da, rengarenk barları ile oldukça renkli bir gece hayatı sunmaktadır.

Ayrıca Ölüdeniz,Ovacık, Çalış Plajı ve Fethiye Kordonda da canlı müzik eşliğinde hoşça vakit geçirilebilecek pek çok mekan bulunmaktadır.

Fethiye mutfağı her ne kadar balık ve et ağırlıklı olsa da, sebze ve ot yemeklerinin yanı sıra yerel lezzetleriyle ve dünya mutfaklarından lezzetleriyle de damak tadına önem verenler için eşsiz lezzetler ve seçenekler sunmaktadır.

Fethiye'de balık denince ilk akla gelen yer Balık Pazarı, mutlaka görülmesi gereken turistik bir yerdir. Birçok balık çeşidini tek noktada bulma imkanı sunmaktadır. Balık halinin etrafında konumlanan restaurantlar, seçtiğiniz balığı sizin için pişirmektedir. Leziz mezeler ve fasıl eşliğinde akşamları hoşça vakit geçirmek için balık pazarı biçilmiş kaftandır. 

Fethiye merkezde her türlü damak zevkine ve her türlü bütçeye uygun pek çok mekan bulunmaktadır. Balık restaurantları, deniz ürünleri, et restaurantları, ev yemekleri, kahvaltı mekanları, irili ufaklı cafeler, fast food mekanları, kordonda deniz manzarası eşliğinde keyifle yemek yiyebileceğiniz ya da bir şeyler içebileceğiniz çok sayıda cafe ve restaurantlar bulunmaktadır.

Kayaköy'de nefis gözleme evleri, şarap evleri, tamamen doğal ürünlerden hazırlanmış kahvaltı evleri, kebap ve mangal restaurantları, şirin cafeler bulunmaktadır. Kayaköy'deki kebap salonlarında bölgenin en lezzetli etlerini yeme ve dilerseniz mangal keyfi yapma imkanı da bulabilirsiniz. 

Ayrıca Çalış,Hisarönü ve Ölüdeniz bölgelerinde de her türlü damak zevkine uygun pek çok seçenek bulunmaktadır.

Yamaç Paraşütü: Dünyaca ünlü Ölüdeniz'de, Ölüdeniz Plajı, Kelebekler vadisi, Kleopatra Plajı ve daha pek çok eşsiz manzarayı gökyüzünden görme şansı yakalamak için Ölüdeniz'de yapılacak en güzel aktivitedir.

Tekne Turları: Fethiye'nin eşsiz güzellikteki koylarını keşfetmek için Fethiye, Ölüdeniz ve Göcek'ten hareket eden, her yaşa uygun tekne turları bulunmaktadır. 

Dalış: Fethiye ve çevresindeki su altı dünyasını keşfetmek isteyenler için ideal bir aktivitedir.

Rafting: Dalaman Çayı'nda heyecan dolu, eğlenceli, unutulmayacak bir rafting aktivitesini yapma imkanı bulunmaktadır.

Trekking: Eşsiz Likya bölgesin de Fethiye manzaraları eşliğinde unutulmaz yürüyüş rotaları bulunmaktadır.

 

Bunlara ek olarak ayrıca At Safari,Atv Safari, Jeep Safari gibi aktiviteler mevcuttur.

Ayrıca Saklıkent, Dalyan, Kaş, Kalkan, çevrede bulunan sayısız antik kentler gibi, çevrede bulunan tarihi ve turistik yerlere günübirlik tur aktiviteleri de mevcuttur.

Havayolu ile ulaşım: Dalaman Havalimanı, Fethiye'ye uçakla gitmek için en yakın ve en uygun havalimanı olup, 50 km ve yaklaşık 50 dakika sürmektedir. Dalaman havalimanından Havaş ve Muttaş servisleri ile Fethiye ilçe merkezinde bulunan otogara kadar ulaşım mümkündür. Ayrıca araç kiralama, taksi ve transfer aracı seçenekleri ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Bir diğer seçenek ise Antalya havalimanı olup, 200 km mesafededir,  yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Kara yolu ile ulaşım: Muğla'ya 92 km uzaklıkta olan, Antalya, Denizli ve Burdur illeriyle çevrili olan Fethiye ;İstanbul'a 810, Ankara'ya 635 ve İzmir'e 360 km mesafededir. Türkiye'nin bir çok yerinden Fethiye'ye direkt otobüs seferi bulunmaktadır. Otogar şehir merkezinde yer almaktadır.

Bölgedeki Villalar