Didim Bölgesi

Güllük Körfezi' ni çevreleyen iki yarımadadan biri üzerinde yer alan, Aydın iline bağlı bir ilçe olan Didim, 90 kilometrelik sahil şeridi ile Ege Bölgesi' nin en önemli Turizm merkezlerinden biridir. Konumundan dolayı büyük bir avantaja sahip olan Didim'in çevresinde çok sayıda antik kent, tarihi yapı, doğal koruma bölgesi, müze, tatil merkezi, harika koylar , plajlar ve gezilecek görülecek rotalar bulunmaktadır. 

Didim, konumundan dolayı büyük bir avantaja sahiptir. Ege'nin dünyaca ünlü mavi bayraklı Altınkum plajı buradadır. Pek çok antik kent, günübirlik turlarla gidilecek mesafededir. Ege' nin en önemli keşif noktaların dan biri olan Kuşadası'na 70km., Bodrum'a 110km. mesafededir. 

Havadaki nem oranının çok az olması ve coğrafi yapısı gereği Didim, astım hastalığına iyi gelen, dünyadaki az sayıda  bölgeden biridir. 

İlk yerleşim izlerinin neolitik döneme (M.Ö. 8binli yıllar) uzandığı Didim, Miken, Giritliler ve Aka kolonilerinin yerleştiği Karia bölgesi sınırlarında yer almaktadır. Batı Anadolu'nun en önemli tarihi bölgelerinden birinde kurulu olan ilçe, çok zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Tarih boyunca Likyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlıların egemen olduğu ilçe Cumhuriyet dönemi öncesinde küçük bir Rum köyü iken , mübadele sonrasında Balkanlardan gelen Türklerin yerleştirildiği Didim'in Cumhuriyetin ilk yıllarındaki ismi Yenihisar'dır.

Didim ve çevresin de gezilmesi görülmesi gereken tarihi yerler şu şekildedir;

Didyma Antik Kenti : Didim merkeze sadece bir kaç km uzaklıktaki Apollon Tapınağı'na ev sahipliği yapmaktadır.  Dünyaca ünlü Medusa heykeli de buradadır. Burası, antik zamanların kehanet merkezi olarak bilinmektedir ve hala sağlam sütunları ile güzelliğini korumaktadır.

Milet Antik Kenti ve Müzesi, Pirene Antik Kenti, Heraklia Antik Kenti, Myus Antik Kenti.

Didim, akşamüstü tekne turları ile güneşin batışına tanık olabileceğiniz, geceleri ise dilediğinizce eğlenebileceğiniz mekanlarla, tatilinizi dolu dolu geçirebileceğiniz pek çok alternatif sunmaktadır. Didim'de barlar ve eğlence mekanları daha çok Altınkum ve çevresinde bulunmaktadır. Didim barlar sokağı, gece hayatı açısından en az Alanya, Bodrum, Fethiye, Marmaris, Kuşadası barlar sokağı kadar hareketlidir ve tercih edilmektedir. Bu mekanlarda eğlence gece geç saatlere kadar, bazen de sabaha kadar devam eder. 

Didim'de Ege mutfağına özgü lezzetleri bulmak mümkündür. Turistik bir bölge olması sebebiyle, yöresel lezzetleri tadabileceğiniz çok sayıda yemek mekanı bulunmaktadır. Didim'de her türlü damak zevkine  ve her türlü bütçeye uygun pek çok seçenek vardır.  Balık restaurantları, deniz ürünleri, et restaurantları, ev yemekleri, kahvaltı mekanları, irili ufaklı cafeler, fast food mekanları ile,  sahilde deniz manzarası eşliğinde keyifle yemek yiyebileceğiniz ya da bir şeyler içebileceğiniz çok sayıda cafe ve restaurantlar bulunmaktadır. 

Aydın mutfağı;  zeytinyağlı yemekleri, incir, üzüm ve bunlardan yapılan şaraplar, narenciye ürünleri, turunç reçeli ,  çipura, kefal, mercan ve barbun gibi zengin balık çeşitleri ile Türkiye'nin çeşidi bol ve lezzetli mutfakları arasındadır. Yörenin kendine özgü yemeklerinden bazıları; Tarhana çorbası, kulak çorbası, zeytinyağlı taze ve kuru börülce, patlıcan kavurma, yaprak sarma, etli nohut yahnisi, nohutlu kereviz, etli enginar, arap saçı, ciğer sote, imambayıldı, keşkek, tandır kebap, yuvarlama(sıkma), paşa böreği, cilav(ayran böreği), patlıcan-biber teretoru(turşusu), börülce  teretoru, turp otu salatası, semizotu salatası, çingene pilavı, irmik helvası, zerde, lokma, pelvize tatlısı, ısırganotu böreği sayılabilir.

Eşsiz Altınkum plajında denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarmak, Didim'de yapılacak en güzel aktivitedir.

Su Sporları : Altınkum bölgesinde gün içinde rüzgar sörfü ve diğer su sporlarını yapma, dalış eğitimi alma imkanı bulunmaktadır.

Tekne Turları : Didim ve çevresindeki adalara, koylara, özellikle de Cennet Adası'na günübirlik tekne turları düzenlenmektedir. 

Günübirlik  Rehberli Turlar : Didim ve çevresindeki tarihi ve turistik yerlere günübirlik rehberli turlar düzenlenmektedir.

Kuş Gözlemciliği : Didim'in en önemli özelliklerinden biri de kuş gözlemciliği için olanak sunmasıdır. Özellikle Akköy lagünleri ve eski Menderes yatağının olduğu bölgeler bu aktivite için idealdir. Burada mevsimine göre kerkenezleri, tepeli pelikanları ve flamingoları gözlemlemek mümkündür. 

Ayrıca Didim ve çevresinde mutlaka görülmesi gereken turistik yerler vardır. 

Bunlardan bir tanesi, Dilek Yarımadası Milli Parkı girişinde yer alan Eski Doğanbey Köyü'dür. Burada eski Rum köyünün taş evleri ve taş sokaklarının arasında kaybolabilirsiniz. Menderes havzasındaki dalyanları buradan görebilirsiniz. 

Didim'in 2 ünlü plajı olan Altınkum ve Akbük arasında yer alan, kıyıyla bağlantılı küçük bir kara parçası olan Saplı Ada'ya karadan yürüyerek ulaşabilir ve adadan denize girebilirsiniz. 

Bafa Gölü Tabiat parkı Didim' e yaklaşık 30 km. mesafededir. Çam ve zeytin ağaçları arasında çeşitli balık ve yüzücü kuş türlerini barındırmaktadır. Gölde tekne turu yapmak ve balık tutmak mümkündür.

Karayolu ile ulaşım : Ulaşım açısından oldukça kolay bir noktada bulunan Didim, Karayolu ile İstanbul'a 614 km., Ankara'ya 688 km, İzmir'e 160 km mesafede bulunmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Aydın gibi büyük kentlerden ve yaz aylarında Türkiye'nin bir çok şehrinden Didim'e düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır.

Havayolu ile ulaşım : Didim'e en yakın havalimanı Muğla'da bulunan Milas Bodrum Havalimanı olup, mesafesi 85 km dir. Ayrıca İzmir Adnan Menderes Havalimanı      140 km  ve Dalaman Havalimanı 220 km. mesafede bulunmaktadır.

Bölgedeki Villalar