Göcek Bölgesi

Göcek, Fethiye'nin batısında yer alan, Dalaman Havalimanı' na 25 dakika uzaklıkta, doğanın ve mavinin içinde, Türkiye'nin en güzel koylarına ev sahipliği yapan, 5 bin nüfuslu küçücük bir cennettir. Mavi yolculuk rotalarının ve yat tutkunlarının öncelikli tercihleri arasında yer alır.

Koylarıyla ünlü Göcek' de yat turizmindeki hareketlilik, bölgede pek çok marina yapılmasını sağlamış. Bölgenin en eski marinası Göcek Marina' dır. Merkeze 2 dakika yürüme mesafesindedir. Marina çevresinde küçük dükkanlar, restaurantlar, küçük küçük cafeler, hediyelik eşya satan mağazalar yer almaktadır.

Göcek, yelken ve tekne konusunda Türkiye'de en çok tercih edilen yerlerden biridir. Sakin ve nezih bir ortamda tatil yapmak için ideal bir yerdir ve civarda keşfedilecek pek çok yer vardır.

 

Geçmişinde Hyparna ve Kamche adlarıyla anılan Göcek, Karia ve Lykia medeniyetlerinin sınırını belirlemiştir. Likya uygarlığının iki gelişmiş kenti Telmessos (Fethiye) ve Kaunos (Dalyan) arasın da yer alan kıyı yerleşimi Göcek, tarihi ve doğal zenginlikler açısından oldukça şanslı bir yerdedir. Göcek açıklarında bulunan Tersane Adası, antik dönem kalıntıları ile öne çıkar. Mitolojide yer alan Ikarus ve Daidalos efsanelerinin de Göcek'te geçtiği düşünülmektedir. Göcek, ilk ismi olan Daidala' yı (Daydala) da bu mitolojik öyküden almıştır.

Fethiye, antik çağlardan günümüze kadar önemli yerleşim merkezlerinden biri olmuştur. Antik çağda"Işık Ülkesi" olarak adlandırılan Likya döneminde kentin ilk adı Telmessos olup, yazılı kaynaklara göre bu ismi tanrı Apollon'un oğlu Telmessos'dan aldığı belirtilmektedir.

Tarih içinde Fethiye, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bölgede Likyalılar, Persler, Karyalılar ve Romalılara ait pek çok eser bulunur. Bölgede Türk hakimiyeti ise, 1284 de Menteşoğulları ile başlamış ve Osmanlı'dan günümüze kadar ulaşmıştır. Bu dönemde, "Uzak Diyar" anlamına gelen Meğri olarak adlandırılan kentin adı, 1914'de ilk şehit pilotumuz Fethi Bey'in anısına, Fethiye olarak değiştirilmiştir.

Fethiye'ye gelip de görmeden dönülmemesi gereken bir yer de, beş bin yıllık tarihe sahip Kayaköy'dür. Hayalet şehir olarak da anılan Kayaköy'ün tarihteki adı Levissi dir.  Likya uygarlığının yerleşim yeri üzerine kurulmuş bir Rum köyüdür. 1923 yılında Türkiye ve Yunanistan arasındaki Mübadele Antlaşması ile Kayaköy'de yaşayan Rum halkı ile, Batı Trakya'da yaşayan Türk halkı karşılıklı olarak yer değiştirmiş, ancak buraya gelen Türklerin de yamaçtaki evlere yerleşmek yerine ovaya yerleşmeyi tercih etmesi ile boş kalmış, hayalet şehir görünümüne bürünmüştür. Eski ve gizemli bir harabeyi andırsa da, Kayaköy Rum evleri çok ünlü, mutlaka gezilip görülmesi gereken, çok etkileyici bir turistik bölgedir.

Fethiye ve çevresinde görülmesi gereken bir çok antik şehir bulunmaktadır. Bunların başlıcaları Tlos, Pınara, Xanthos, Letoon, Patara, Cadianda, Oinoanda, Araxa, Sidyma, Kaunos dur.

 

 

Göcek, daha çok huzur ve sakinlik arayanların tercih ettiği bir yerdir. 

Akşamları sahilde, hoşça vakit geçirebilecek, canlı müzik yapan cafe ve restaurantlar bulunmaktadır. Ancak, daha canlı, hareketli bir gece hayatı isteyenler için tavsiye edilecek adres Fethiye' dir. 

Fethiye' de gece hayatı denince ilk akla gelen yer Hisarönü Barlar Sokağı'dır. Hisarönü, herbiri farklı konseptlerde, son derece renkli, farklı farklı ülkelerden gelen turistlerle tıklım tıklım dolu barlardan oluşmaktadır. 

Gece hayatının en renkli adreslerinden biri de Fethiye merkezde bulunan Paspatur'dur. Paspatur Çarşısı içinde yer alan barlar sokağı da, rengarenk ve irili ufaklı  barları ile oldukça renkli bir gece hayatı sunmaktadır. 

Ayrıca Ölüdeniz, Ovacık, Çalış Plajı ve Fethiye Kordonda da canlı müzik eşliğinde hoşça vakit geçirilebilecek pek çok mekan bulunmaktadır.

 

Göcek'te şık ama sade, müzikli ya da müziksiz restaurantlar, kaliteli balık restaurantları, düşük ses düzeyinde dünya müziklerinden örnekler sunan cafe ve kaliteli barlar mevcuttur. Her mutfaktan örnekler bulmak mümkündür. Yol kenarlarında organik kahvaltı mekanları, gözlemeciler vardır.

Fethiye mutfağı her ne kadar balık ve et ağırlıklı olsa da, sebze ve ot yemeklerinin yanı sıra yerel lezzetleriyle ve dünya mutfaklarından lezzetleriyle de damak tadına önem verenler için eşsiz lezzetler ve seçenekler sunmaktadır.

Fethiye'de balık denince ilk akla gelen yer Balık Pazarı, mutlaka görülmesi gereken turistik bir yerdir. Bir çok balık çeşidini tek noktada bulma imkanı sunmaktadır. Balık halinin etrafında konumlanan restaurantlar, seçtiğiniz balığı sizin için pişirmektedir. Leziz mezeler ve fasıl eşliğinde akşamları hoşça vakit geçirmek için balık pazarı biçilmiş kaftandır.

Fethiye merkezde her türlü damak zevkine ve bütçeye uygun pek çok mekan bulunmaktadır. Balık restaurantları, deniz ürünleri, et restaurantları, ev yemekleri, kahvaltı mekanları, irili ufaklı cafeler, fast food mekanları, kordonda, deniz manzarası eşliğinde keyifle yemek yiyebileceğiniz ya da bir şeyler içebileceğiniz çok sayıda cafe ve restaurantlar bulunmaktadır. 

Kayaköy'de nefis gözleme evleri, şarap evleri, tamamen doğal ürünlerden hazırlanmış kahvaltı evleri, kebap ve mangal restaurantları, şirin cafeler bulunmkatadır. Kayaköy'deki kebap salonlarında bölgenin en lezzetli etlerini yeme ve dilerseniz mangal keyfi yapma imkanı da bulabilirsiniz. 

Ayrıca Çalış, Hisarönü ve Ölüdeniz bölgelerinde de her türlü damak zevkine uygun pek çok seçenek bulunmaktadır.

 

Tekne turları: Fethiye'nin eşsiz güzellikteki koylarını keşfetmek için  Fethiye merkez,  Ölüdeniz ve Göcek' ten hareket eden, her yaşa ve her zevke uygun tekne turları bulunmaktadır. 

Ülkemizin en güzel koylarına ev sahipliği yapan Göcek; aynı zamanda dünyanın da en güzel tekne turu yapılacak bölgelerinden birisidir. 

Göcek' ten başlayan mavi turlar çok çeşitli seçenekler sunar. Bunlar herkesin katılabileceği,  ekonomik,  günlük tekne turlarının yanında uzun süreli her türlü konforun sunulduğu yatlar da vardır.

Mavi ile yeşilin tonları arasında gizli bir cennet olan Göcek'de bulunan başlıca koylar: Yassıca Adalar, Göcek Adası, Zeytinli Ada, Göbün Koyu, Ayten Koyu, Tersane Adası, Domuz Adası, Hamam Koyu, Taşyaka Koyu, Sarsala Koyu, Sıralıbük Limanı, Osmanağa Koyu, Atbükü, Günlüklü Koy, Boynuz Bükü, Kille Bükü, Bedri Rahmi Koyu, Kleopatra Hamamı Koyu.

Tekne turu dışında Göcek'e yalnızca 5 km mesafede İnlice Plajı yer almaktadır.

Yamaç Paraşütü: Dünyaca ünlü Ölüdeniz'de, Ölüdeniz Plajı, Kelebekler vadisi, Kleopatraplajı ve daha pek çok eşsiz manzarayı gökyüzünden görme şansı yakalamak için Ölüdeniz' de yapılacak en güzel aktivite yamaç paraşütüdür.  

Dalış: Fethiye ve çevresindeki su altı dünyasını keşfetmek isteyenler için ideal bir aktivitedir.

Rafting: Dalaman Çayı'nda heyecan dolu, eğlenceli, unutulmayacak bir rafting aktivitesini yapma imkanı bulunmaktadır.

Bunlara ek olarak ayrıca At safari, Jeep safari , ATV Safari gibi aktiviteler mevcuttur.

Ayrıca Saklıkent, Dalyan, Kaş, Kalkan, çevrede bulunan sayısız antik kentler gibi, çevrede bulunan tarihi ve turistik yerlere günübirlik tur aktiviteleri de mevcuttur.

 

Göcek' e havayolu ya da karayolu ile ulaşabilirsiniz. Otobüsle gelecekseniz önce Muğla ya da Fethiye merkeze ulaşarak oradan oradan minibüs veya otobüslerle Göcek'e gelebilirsiniz. Eğer havayolu ile ulaşmak isterseniz Göcek, Dalaman Havalimanı'na 18km uzaklıkta yer alıyor.

Bölgedeki Villalar