Kalkan Bölgesi

Kaş'a bağlı bir mahalle olan Kalkan (Kalamaki), Kaş'a 29 km. uzaklıkta, muhteşem bir koyun kıyısına kurulmuştur. Muhteşem bir denizi vardır. Otelleri, pansiyonları, restaurantları, eğlence mekanları, alışveriş mekanları ile her yıl binlerce turist çekmektedir.

Dünyanın en uzun ikinci kumsalı olan mavi bayraklı Patara Plajı, Kalkan'dadır. Ayrıca burası nesli tükenmekte olan Carretta Carrettaların da yumurtlama noktasıdır. 

Kalkan yolu üzerinde 18km. de bulunan Mavi Mağara ve Kaputaş Plajları görülmeye değer. 

Ünlü tarihçi Heredot, Kalkan'la ilgili, "Dünyada yıldızlara en yakın yer" ifadesini kullanmıştır. Kalkan, stratejik konumundan dolayı pek çok uygarlık döneminde hep ön planda olmuştur. Hititlerden Lidyalılara, Romalılardan Osmanlı 'ya, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kalkan' ın,  bundan yaklaşık 200 yıl önce Meis adasından gelen tüccarlar tarafından kurulduğu söylenmektedir.

Kalkan'a 25km. mesafede bulunan ilçe merkezi Kaş, tarih içinde Antifellos(Antiphellos), Habesos veya Habesa, adlarını almış ve yerli halk tarafından Andifli adıyla anılmıştır. M.Ö. 4. yüzyılda Phellos' un limanı olan Kaş'ta Likya kalıntıları beldenin her yanına dağılmış durumdadır ve doğallığını korumaktadır. İrili ufaklı kaya mezarları, sarnıç, anıt mezar ve antik tiyatro,  tarihi eserlerin önde gelenleridir.

Antiphellos, Kaş'ın en eski Anadolu medeniyetlerinden Likya Medeniyeti dönemindeki ismidir. Antiphellos Antik Kenti kalıntıları, kaya ve anıt mezarları ve 4.000 kişilik tiyatrosu Kaş merkezden rahatlıkla yürüyerek ulaşılabilecek uzaklıktadır. Antik Kent, Roma döneminde önem kazanmış ve Bizans döneminde piskoposluk merkezi olmuştur.

20 km  mesafede bulunan XANTHOS antik şehri,  Likya uygarlığının en büyük başkentidir. Apollon ve Noel Baba'nın doğduğu yer olarak bilinen PATARA antik kenti ise 18km  mesafededir. Likya, Helenistik ve Roma çağlarını yaşayan PATARA, Bizans döneminde Piskoposluk merkezi olmuştur.

Kekova Adasına, Batıkşehir ve civarına günübirlik tekne turlarıyla gidilebilir. Likya yürüyüş yolunda binlerce yıllık insanın yaşamının izlerine rastlamak mümkündür. Kaleköy(Simena) ve Üçağız(Theimussa) antik kentleri de buradadır. Ayrıca, Üçağız'a karayolu ile ulaşılabilmektedir. Burada kaya ve lahit tipi mezarlar vardır. Kekova adasına Kaş'dan tekne ile ulaşım 10 dakika mesafede olup ada üzerinde ve denizde çok sayıda mezar ve kalıntı bulunmaktadır. Batık şehir kalıntıları teknelerle gezerken  görülebilmektedir. Kalkan'a 68 km, Kaş merkeze 48 km  mesafedeki Demre'de Noel Baba Kilisesi ve antik Myra şehri ve Andriake (Çayağzı) limanı görülebilir. Kaya mezarları ve tiyatrosu görülmelidir.

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Kaş-Kalkan bölgesinde bulunan, görülmeye değer diğer antik kentlerin başlıcaları Phellos, Gömbe, İsinda, Pirha, Neiseus, Apollonia, Corba, Aperlai, Myra, Kyenai, Theimussa, Simena olarak sayılabilir.

Ülkemizin en gözde tatil cennetlerinden biri olan Kalkan, doğal güzelliğinin ve masmavi duru denizinin yanısıra, gece hayatı açısından da oldukça eğlenceli bir tatil merkezidir. Kalkan'da daha çok butik eğlence mekanları tatilcilerin gözdesi konumundadır. Disko ve kulüp gibi mekanlar yerine, daha çok butik, nezih eğlence mekanları yer almaktadır. Geç saatlere kadar canlı müzik eşliğinde sohbet edebileceğiniz, her yaşa, her tarza hitap eden, ancak gürültülü olmayan, bunun yerine dozunda eğlence sunan kaliteli mekanlar bulunmaktadır.

Her zevke ve her bütçeye hitap eden et ve balık restaurantlarının yanısıra Kalkan'da sebze ve ot yemekleri, sulu yemekler, dünya mutfaklarından lezzetler sunan mekanlar, kahvaltı mekanları, irili ufaklı cafeler vardır. Et yemekleri, deniz ürünleri ve balık çorbası meşhurdur. Yörede Bağcılık ve arıcılık gelişmiş olup, karakovan balı, çam balı ve pekmez, ayrıca yörede yetişen keçiboynuzundan yapılan keçiboynuzu pekmezi de alınabilecek ürünlerdir. Ayrıca Kaş'ın meşhur tava dondurması da mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir.

Yüzme: Kalkan'ın inanılmaz güzellikteki plajlarında ve koylarında yüzmek, Kalkan'da yapılacak en huzur verici, dinlendirici aktivitedir. Kaş'a bağlı bir mahalle olan Kalkan (Kalamaki), Kaş'a 29 km  uzaklıkta, muhteşem bir koyun kıyısına kurulmuştur. Muhteşem bir denizi vardır. Otelleri, pansiyonları, restaurantları, eğlence mekanları ile her yıl binlerce turist çekmektedir. Kaputaş plajı Akdeniz'in cennet plajlarından sadece biri olmanın yanında dünyanın da en çekici plajları arasındadır. Tekne yolculuklarıyla içine girilebilen, hatta içindeki serin sularda yüzülebilen,  nadide  Kalkan doğal güzelliklerinden biri Mavi Mağara'dır. Dalış tutkunları için idealdir. Küçükçakıl plajı, Kaş'ın tam merkezinde,  küçücük, turkuaz renkli bir koydur.  Kaş merkeze 20 dakika yürüyüş mesafesinde, gün batımının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Büyükçakıl plajı yer almaktadır.  18km lik plajıyla dünyanın en uzun ikinci plajı olan Patara plajı da buradadır. Aynı zamanda burası, Carretta Carrettaların yumurtlama noktasıdır. Kekova adası, enfes koylarıyla tekne turları ve mavi tur yatlarının en önemli rotalarından biridir. Tarihte yaşanan depremlerle yıkılıp suya batmış antik yerleşim kalıntılarına sahip ada, su altı arkeolojisi bakımından büyük öneme sahiptir. Tekne gezilerinin uğrak yeri olan, muhteşem turkuaz rengiyle Fırnaz koyuna karayolu ile ulaşım bulunmamaktadır. Ayrıca Kaş ve Kalkan çevresinde Hidayet'in Koyu, Limanağzı, Gökkaya, Çoban Koyu, Fakdere Koyu gibi pek çok enfes koy vardır.

Tekne Turları: Kalkan limanından her gün hareket eden günübirlik teknelerle Kekova ve civardaki güzel koylara gidilmektedir.  Kekova, Üçağız, Batıkşehir, Kaleköy(Simena),Akvaryum ve Tersane koyları ve  Korsan Mağarası kapsayan Kekova tekne turu ile bölgeyi gezme imkanı bulunmaktadır.

Saklıkent:  Kalkan'a 40km mesafede bir doğa harikası olan Saklıkent Kanyonuna, 100 metre uzunluğundaki ahşap bir köprüden geçilerek ulaşılır. 18 km uzunluğundaki kanyon, buz gibi suyuyla ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır. Kanyonun 6 km lik kısmı yürüyüş için idealdir. Yine aynı lokasyonda bulunan ve birer doğa harikası olan Gizlikent ve Yakapark da mutlaka görülmelidir.

Yamaç Paraşütü: Kaş'da Yamaç paraşütü, Asas dağının eteklerinde yer alan 650 metre yükseklikteki pistten yapılmaktadır. Kaş ve Meis' in harika manzarasını gökyüzünden seyretmek, Onikiadlar'a yukarıdan bakmak isteyenler için Kaş'da Yamaç paraşütü yapmak, burada yapılacak en güzel aktivitelerden biridir.

Ayrıca yamaç paraşütü için dünyaca ünlü Ölüdeniz, Kalkan'a 2 saat mesafededir. Ölüdeniz Plajı, Kelebekler vadisi, Kleopatra plajı ve daha pek çok eşsiz manzarayı gökyüzünden görme şansı yakalamak için, Ölüdeniz'de yamaç paraşütü yapmak unutulmaz bir aktivitedir. Dünyanın en iyi atlama noktası kabul edilen Babadağ'dan, deneyimli pilotlar eşliğinde hayatınız boyunca hiç unutamayacağınız bir tecrübe yaşayabilirsiniz.

Canyoning: Doğa aktiviteleri arasında adrenalini bol olanlardan canyoning için, Kaş dünyadaki en ideal noktalardan biridir. Kanyonda trekking, ufak tırmanışlar ve su havuzlarına atlama gibi aktiviteler içermektedir.

Kano: Kekova'da Batık Simena Antik Kentinin üzerinde kano, Kaş'da kesinlikle yapılması gereken bir aktivitedir. Büyük bir deprem ile  Simena Antik Kenti sulara gömülmüştür. Suların içinden çıkan lahitler, üzerinden kürek çektiğiniz duvarlar, adaya dönmüş tepelerin üzerinde kiliseler ve evler görünmektedir. 

Dalış: Türkiye'de dalış denince akla gelen ilk yerler den biri de Kaş'tır. Dalış ile sualtı dünyasını keşfe çıkma deneyimini yaşayabileceğiniz Kaş'ın bozulmamış ekosistemi sayesinde hem sürüyle balık, hemde deniz kaplumbağası görme ihtimaliniz oldukça yüksektir.. Ayrıca batırılmış bir gemi ve tank, bir de etkileyici bir sualtı vadisi bulunmaktadır.

Rafting: Dalaman Çayı'nda heyecan dolu, eğlenceli, unutulmayacak bir rafting aktivitesi  yapma imkanı bulunmaktadır. Kaş'dan, rehberler eşliğinde günlük rafting turları vardır. 

Trekking: Eşsiz Likya bölgesinde esrarengiz Likya kalıntıları ve muhteşem manzaralar eşliğinde unutulmaz yürüyüş rotaları bulunmaktadır.

Karayolu ile ulaşım: Kaş-Kalkan bölgesine Antalya, Muğla ve Burdur bağlantılı üç karayolu ile bütün illerimizden ulaşılabilmektedir. Ayrıca pek çok ilden direkt otobüs seferleri yapılmaktadır.

Havayolu ile ulaşım: Kaş-Kalkan bölgesine havayolu ulaşımı için en yakın havalimanı, uluslararası bir havalimanı olan Dalaman havalimanıdır. Kaş merkezden Dalaman havalimanı yaklaşık 150km  mesafede, Antalya havalimanı ise  200km. mesafededir.

Bölgedeki Villalar