Kaş Bölgesi

Antalya'nın en batıdaki şirin ilçesi Kaş, Antalya'ya 192 km, Fethiye'ye 106 km mesafede küçük bir turizm beldesi olup, küçük olmasına rağmen oldukça hareketlidir ve yılın her mevsimi turistlere rastlamak mümkündür. 

Kaş'ın merkezinde rengarenk teknelerin bulunduğu liman yer almaktadır. Kaş'ın ortasından geçen uzun çarşı, Kaş sokakları içinde en güzelidir. Eski cumbalı konakları, begonvillerle bezeli ahşap evleri, taş sokakları, sağlı sollu küçük küçük cafe ve restaurantları, hediyelik eşya dükkanları, halıcılar, antikacılar ve meşhur sokak kedileriyle kendine hayran bırakmaktadır.

Uzun Çarşı'nın sonunda bulunan Aslanlı Lahit, diğer ismiyle Kral Lahdi, ruhun ölümsüzlüğüne inanan ve bu yüzden ölümden korkmayan Likyalılardan kalmadır. 

Akşam üzeri Korkuteli yolu üzerindeki seyir terasından muhteşem günbatımı manzarasının seyrine doyum olmaz. Çukurbağ Yarımadası, Limanağzı Koyu, İnceburun ve Uluburun Yarımadaları ve tam karşısında Meis Adası, Yemyeşil yarımadalar, irili ufaklı adalar ve nefis koylar sizi karşılar.

Son yılların en önemli turizm merkezlerin den biri olan Kalkan, eski adıyla Kalamaki, Kaş'a 25 km  mesafededir.

Dünya'nın en uzun ikinci kumsalı olan mavi bayraklı Patara Plajı, Kalkan'dadır. Ayrıca burası, nesli tükenmekte olan Carretta Carrettaların da  yumurtlama noktasıdır.

Kalkan yolu üzerin de 18.km de bulunan Mavi Mağara ve Kaputaj Plajları görülmeye değer.

Kaş tarih içinde Antifellos (Antiphellos), Habesa  adlarını almış ve yerli halk tarafın dan Andifli adıyla anılmıştır. MÖ 4. yüzyılda Phellos' un limanı olan Kaş'da  Likya kalıntıları beldenin her yanına dağılmış durumdadır ve doğallığını korumaktadır. İrili ufaklı kaya mezarları, sarnıç, anıt mezar ve antik tiyatro, tarihi eserlerin önde gelenleridir. 

Antiphellos, Kaş'ın en eski Anadolu medeniyetlerinden Likya Medeniyeti dönemindeki ismidir. Antiphellos Antik Kenti kalıntıları, kaya ve anıt mezarları ve 4.000 kişilik tiyatrosu Kaş merkezden yürüyerek  rahatlıkla  ulaşılabilecek uzaklıktadır. Antik kent, Roma döneminde önem kazanmış ve Bizans döneminde piskoposluk merkezi olmuştur. 

45 km mesafede bulunan Xanthos  antik şehri Likya uygarlığının en büyük başkentidir. Apollon ve Noel Baba'nın doğduğu yer olarak bilinen Patara antik kenti ise 45 km. mesafededir. Likya, Helenistik ve Roma çağlarını yaşayan Patara, Bizans döneminde Piskoposluk merkezi olmuştur.

Kekova Adasına, Batıkşehir ve civarına günübirlik tekne turlarıyla gidilebilir. Likya yürüyüş yolunda binlerce yıllık insanın yaşamının izlerine rastlamak mümkündür. Kaleköy (Simena) ve Üçağız(Theimussa) antik kentleri de buradadır. Ayrıca, Üçağız'a karayolu ile ulaşılabilmektedir. Burada kaya ve lahit tipi mezarlar vardır. Kekova adası tekne ile 10 dakika mesafede olup ada üzerinde ve denizde çok sayıda mezar ve kalıntı bulunmaktadır. Batık şehir kalıntıları teknelerle gezilirken görülebilmektedir. 48 km  mesafedeki Demre'de Noel Baba ve kilisesi ,  antik Myra şehri ve Andriake(Çayağzı) limanı görülebilir. Kaya mezarları ve tiyatrosu da görülmelidir.

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Kaş- Kalkan bölgesinde bulunan ve  görülmeye değer diğer antik kentlerin başlıcaları Phellos, Gömbe, İsinda, Prinha, Neiseus, Apollonia, Corba, Aperlai, Myra, Kyenai, Theimussa, Simena olarak sayılabilir.

Ülkemizin en gözde tatil cennetlerinden biri olan Kaş, doğal güzelliğinin ve masmavi duru denizinin yanısıra, gece hayatı açısından da oldukça eğlenceli bir tatil merkezidir. Kaş'ın hareketli bir gece hayatı vardır ancak, disko ve kulüp gibi mekanlar yerine, daha çok butik eğlence mekanları yer almaktadır. Geç saatlere kadar canlı müzik eşliğinde sohbet edebileceğiniz, her yaşa, her tarza hitap eden, gürültülü müzikler yerine dozunda eğlence sunan kaliteli mekanlar bulunmaktadır.

Her zevke ve her bütçeye hitap eden et ve balık restaurantlarının yanısıra Kaş'da sebze ve ot yemekleri, sulu yemekler, dünya mutfaklarından lezzetler sunan mekanlar, kahvaltı mekanları, irili ufaklı cafeler vardır. Her türlü et yemekleri, deniz ürünleri ve balık çorbası meşhurdur. Yörede bağcılık ve arıcılık gelişmiş olup, karakovan balı, çam balı ve pekmez, ayrıca yörede yetişen keçiboynuzundan yapılan keçiboynuzu pekmezi de alınabilecek ürünlerdir.

Ayrıca Kaş'ın meşhur tava dondurması da mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir.

Yüzme: Kaş'da yapılacak en güzel aktivite yüzme olup, denize girilecek birbirinden muhteşem koyları ve plajları vardır. Kaputaş plajı Akdeniz'in cennet plajlarından sadece biri olmanın yanında dünyanın da en çekici plajları arasındadır. Tekne yolculuklarıyla içine girilebilen, hatta içindeki serin sularda yüzülebilen nadide  Kalkan doğal güzelliklerinden biri Mavi Mağara'dır. Dalış tutkunları için idealdir. Küçükçakıl Plajı, Kaş'ın tam merkezinde küçücük,turkuaz renkli bir koydur. Merkeze 20 dakika yürüyüş mesafesinde ise,   günbatımının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Büyükçakıl plajı yer almaktadır. 18 km  lik plajı ile dünyanın en uzun ikinci plajı olan Patara plajı da buradadır. Burası aynı zamanda  Carretta Carrettaların yumurtlama noktasıdır. Kekova adası, enfes koylarıyla tekne turları ve mavi tur yatlarının en önemli rotalarından biridir. Tarihte yaşanan depremlerle yıkılıp suya batmış antik yerleşim kalıntılarına sahip ada, su altı arkeolojisi bakımından büyük öneme sahiptir. Tekne gezilerinin uğrak  yeri olan, muhteşem turkuaz renkli  Fırnaz koyuna karayolu ile ulaşım bulunmamaktadır. Kaş'a bağlı bir mahalle olan Kalkan(Kalamaki), Kaş'a 29 km. uzaklıkta, muhteşem bir koyun kıyısına kurulmuştur. Muhteşem bir denizi vardır. Otelleri, pansiyonları, restaurantları, eğlence mekanları, alışveriş mekanları ile her yıl binlerce turisti kendine çekmektedir. Ayrıca Kaş' da Hidayet Koyu, Limanağzı gibi pek çok enfes koy vardır.

Tekne turları: Kaş limanından her gün hareket eden günübirlik teknelerle Kekova ve civardaki güzel yerlere gidilmektedir.  Kekova, Üçağız, Batıkşehir, Kaleköy (Simena), Akvaryum ve Tersane koyları ve  Korsan Mağarasını kapsayan Kekova tekne turu ile bölgeyi gezme imkanı bulunmaktadır.

Saklıkent: Kaş'a 60 km  mesafede bir doğa harikası olan Saklıkent Kanyonuna, 100 metre uzunluğundaki ahşap bir köprüden geçilerek ulaşılır. 18 km uzunluğundaki kanyon, buz gibi suyuyla ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır. Kanyonun 6 km lik kısmı yürüyüş için idealdir. Yine aynı lokasyonda bulunan ve birer doğa harikası olan Gizlikent ve Yakapark da mutlaka görülmelidir.

Yamaç Paraşütü: Kaş'da Yamaç paraşütü, Asas dağının eteklerinde yer alan 650 metre yükseklikteki pistten yapılmaktadır. Kaş ve Meis'in harika manzarasını gökyüzünden seyretmek, Onikiadalar'a yukarıdan bakmak isteyenler için Kaş'da yamaç paraşütü yapmak, Kaş'da yapılacak en güzel aktivitelerden biridir.

Ayrıca yamaç paraşütü için dünyaca ünlü Ölüdeniz, Kaş'a 2 saat mesafededir. Ölüdeniz plajı, Kelebekler vadisi, Kleopatra plajı ve daha pek çok eşsiz manzarayı gökyüzünden görme şansı yakalamak için, Ölüdeniz'de yamaç paraşütü yapmak unutulmaz bir aktivitedir. Dünyanın en iyi atlama noktası kabul edilen Babadağ'dan, deneyimli pilotlar eşliğinde hayatınız boyunca hiç unutamayacağınız bir tecrübe yaşayabilirsiniz.

Canyoning: Doğa aktiviteleri arasında  en adrenalinli olanlardan Canyoning için, Kaş dünyadaki en ideal noktalardan biridir. Kanyonda trekking, ufak tırmanışlar ve su havuzlarına atlama gibi aktiviteler içermektedir.

Kano: Kekova'da Batık Simena  Antik Kenti'nin üzerinde kano, Kaş'da kesinlikle yapılması gereken bir aktivitedir. Büyük bir deprem sonrası Simena  Antik Kenti sulara gömülmüştür.  Suların içinden çıkan lahitler, üzerinden kürek çektiğiniz duvarlar, adaya dönmüş tepelerin üzerinde kiliseler ve evleri görmek mümkündür. 

Dalış: Türkiye'de dalış denince akla gelen ilk yerlerden biri Kaş'tır. Dalış ile su altı dünyasını keşfe çıkma deneyimini yaşayabileceğiniz Kaş'ın bozulmamış ekosistemi sayesinde hem sürüyle balık, hem de deniz kaplumbağası görme ihtimaliniz oldukça yüksektir. . Ayrıca batırılmış bir gemi ve tank, bir de etkileyici bir sualtı vadisi bulunmaktadır.

Rafting: Dalaman Çayı'nda heyecan dolu, eğlenceli, unutulmayacak bir rafting aktivitesini yapma imkanı bulunmaktadır. Kaş'dan, rehberler eşliğinde günlük rafting turları bulunmaktadır.

Trekking: Eşsiz Likya bölgesinde esrarengiz Likya kalıntıları ve muhteşem manzaralar eşliğinde unutulmaz yürüyüş rotaları bulunmaktadır.

Karayolu ile ulaşım: Kaş-Kalkan bölgesine Antalya, Muğla ve Burdur bağlantılı üç karayolu ile bütün illerimizden ulaşılabilmektedir. Ayrıca pek çok ilden direk otobüs seferleri yapılmaktadır.

Havayolu ile ulaşım: Kaş- Kalkan bölgesine havayolu ulaşımı için en yakın havalimanı, uluslararası bir havalimanı olan Dalaman havalimanıdır. Kaş merkezden Dalaman havalimanı yaklaşık 150 km mesafede, Antalya havalimanı 200 km mesafededir.

 

Bölgedeki Villalar