Kayaköy Bölgesi

 

Fethiye'ye 13 km mesafede konumlanmış olan Kayaköy, yamaca doğru biri diğerinin güneşini ve manzarasını kapatmayacak şekilde sıralanmış yüzlerce küçük küçük evlerden oluşan eski bir Rum yerleşimidir. Anadolu Rumları iyi tarımcı olup, bu nedenle evlerini tarım arazisine değil, taşlık alanlara kurmuşlardır.

20.yy. kadar 25 bin kişinin yaşadığı Kayaköy' de, 1923 yılında Türkiye ve Yunanistan arasındaki Mübadele Antlaşması ile bölgede yaşayan Rum halkı ile, Batı Trakya'da yaşayan Türk halkı karşılıklı olarak yer değiştirmiş, ancak buraya gelen Türklerin de yamaçtaki evlere yerleşmek yerine ovaya yerleşmeyi tercih etmesi ile boş kalmış, hayalet şehir görünümüne bürünmüştür. Eski ve gizemli bir harabeyi andırsa da, Kayaköy Rum evleri çok ünlü, mutlaka gezilip görülmesi gereken, çok etkileyici bir turistik bölgedir.

Kayaköy'ün şu anki yerleşimi, önündeki düzlük araziye  kurulmuş olup, birkaç bin kişilik yerleşik nüfus Kayaköy'de yaşamını sürdürmektedir. 

UNESCO tarafından Dünya Dostluk ve Barış Köyü ilan edilen Kayaköy'de bulunan eski evler koruma altına alınmıştır. Köyde iki adet kilise, 14 şapel (küçük kilise) vardır. Mübadeleden önce köyde kız ve erkek ilkokulları, doktor ve eczaneleri olduğu, çok sayıda dükkan bulunduğu ve gazete bile yayınlandığı bilgileri vardır.

Kayaköy' den Yunanistan'a giden Rumlar da Atina yakınlarında bir bölgeye yerleşmişler ve buraya da "Yeni Fethiye" anlamına gelen ''Nea Makri ''adını vermişlerdir.

Buralara kadar gelmişken, Kayaköy'den batıya doğru devam eden ve yolun sonundaki küçük koyun karşısında yer alan Gemiler Adası'na mutlaka uğramalısınız.

 

 

Hayalet Şehir olarak da anılan Kayaköy, beş bin yıllık bir tarihe sahiptir. Kayaköy'ün tarihteki adı Levissi dir. Likya uygarlığının yerleşim yeri üzerine kurulmuş bir Rum köyüdür. 1923 yılında Türkiye ve Yunanistan arasındaki Mübadele antlaşması ile; Kayaköy' de yaşayan Rum halkı ile, Batı Trakya'da yaşayan Türk halkı karşılıklı olarak yer değiştirmiş, ancak buraya gelen Türklerin de yamaçtaki evlere yerleşmek yerine ovaya yerleşmeyi tercih etmesi ile boş kalmış, hayalet şehir görünümüne bürünmüştür. Eski ve gizemli bir harabeyi andırsa da, Kayaköy Rum evleri çok ünlü, mutlaka gezilip görülmesi gereken, çok etkileyici bir turistik bölgedir.Köyde iki adet kilise, 14 şapel (küçük kilise) vardır.

Fethiye'de gece hayatı denince ilk akla gelen yer Hisarönü Barlar Sokağı'dır. Hisarönü, herbiri farklı konseptlerde, son derece renkli, farklı farklı ülkelerden gelen turistlerle tıklım tıklım dolu barlardan oluşmaktadır. 

Gece hayatının en renkli adreslerinden biri de Fethiye merkezde bulunan Paspatur'dur.  Paspatur çarşısı içinde yer alan barlar sokağı da rengarenk barları ile oldukça renkli bir gece hayatı sunmaktadır.

Ayrıca Ölüdeniz, Ovacık, Çalış Plajı ve Fethiye kordonda canlı müzik eşliğinde hoşça vakit geçirilebilecek pek çok mekan bulunmaktadır.

 

Fethiye mutfağı her ne kadar balık ve et ağırlıklı olsa da, sebze ve ot yemeklerinin yanı sıra yerellezzetleriyle ve dünya mutfakların dan lezzetleriyle de damak tadına önem verenler için eşsiz lezzetler ve seçenekler sunmaktadır.

Fethiye' de balık denince ilk akla gelen yer Balık Pazarı, mutlaka görülmesi gereken turistik bir yerdir. Birçok balık çeşidini tek noktada bulma imkanı sunmaktadır. Balık halinin etrafında konumlanan restaurantlar, seçtiğiniz balığı sizin için pişirmektedir. Leziz mezeler ve fasıl eşliğinde akşamları hoşça vakit geçirmek için balık pazarı biçilmiş kaftandır.

Fethiye merkezde her türlü damak zevkine ve her türlü bütçeye uygun pek çok mekan bulunmaktadır. Balık restaurantları, deniz ürünleri, et restaurantları, ev yemekleri, kahvaltı mekanları, irili, ufaklı cafeler, fast food mekanları, kordonda deniz manzarası eşliğin de keyifle yemek yiyebileceğiniz çok sayıda cafe ve restaurantlar bulunmaktadır.

Kayaköy' de nefis gözleme evleri, şarap evleri, tamamen doğal ürünlerden hazırlanmış kahvaltı evleri, kebap ve mangal restaurantları, şirin cafeler bulunmaktadır. 

Ayrıca Çalış, Hisarönü ve Ölüdeniz bölgelerinde de her türlü damak zevkine uygun pek çok seçenek bulunmaktadır.

 

 

Yamaç Paraütü: Dünyaca ünlü Ölüdeniz'de, Ölüdeniz Plajı, Kelebekler vadisi, Kleopatra plajı ve daha pek çok eşsiz manzarayı gökyüzünden görme şansı yakalamak için Ölüdeniz'de yapılacak en güzel aktivite yamaç paraşütüdür. 

Tekne Turları: Fethiye'nin eşsiz güzellikteki koylarını keşfetmek için Fethiye, Ölüdeniz ve Göcek'ten hareket eden, her yaşa ve zevke uygun tekne turları bulunmaktadır. 

Dalış: Fethiye ve çevresindeki su altı dünyasını keşfetmek isteyenler için ideal bir aktivitedir.

Rafting: Dalaman Çayı'nda heyecan dolu, eğlenceli, unutulmayacak bir rafting aktivitesi yapma imkanı bulunmaktadır. 

Trekking: Eşsiz Likya bölgesinde Fethiye manzaraları eşliğinde unutulmaz yürüyüş rotaları bulunmaktadır.

Bunlara ek olarak ayrıca At Safari, Atv Safari, Jeep Safari gibi aktiviteler mevcuttur.

Ayrıca Saklıkent,Dalyan, Kaş, Kalkan, çevrede bulunan sayısız antik kentler gibi, çevrede bulunan tarihi ve turistik yerlere günübirlik tur aktiviteleri de mevcuttur.

Muğla Fethiye'ye 8km. mesafede olan Kayaköy'e özel araçla ya da şehir merkezinden kalkan minübüslerle ulaşım sağlanabilir.

Bölgedeki Villalar

 • Lüks Villalar

  6

  3

  2
  0
  m2
  Haftalık 49000 ₺'den başlayan fiyatlarla
 • Balayı Villaları
  Geniş Ailelere
  Lüks Villalar

  6

  3

  2
  0
  m2
  Haftalık 42000 ₺'den başlayan fiyatlarla
 • Balayı Villaları
  Geniş Ailelere
  Korunaklı

  6

  3

  2
  115
  m2
  Haftalık 24500 ₺'den başlayan fiyatlarla
 • Balayı Villaları
  Geniş Ailelere
  Korunaklı

  6

  3

  2
  115
  m2
  Haftalık 24500 ₺'den başlayan fiyatlarla
 • Balayı Villaları
  Geniş Ailelere
  Korunaklı

  6

  3

  2
  115
  m2
  Haftalık 24500 ₺'den başlayan fiyatlarla