Ölüdeniz Bölgesi

Fethiye'ye bağlı cennet gibi bir tatil beldesi olan Ölüdeniz, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da en önemli Turizm merkezlerinden biridir. Şehrin karmaşasından bıkıp kendini doğanın ve denizin koynuna bırakmak isteyenler için en doğru adrestir. Doğası, denizi, kumsalları, muhteşem koyları, dağları, ormanları, tarihi zenginlikleri ile mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Fethiye denince ilk akla gelen şey Ölüdeniz, Ölüdeniz denince ilk akla gelen ise Yamaç Paraşütüdür. Fethiye'mizde başta Ölüdeniz olmak üzere, Kayaköy, Hisarönü, Ovacık, Çalış, Göcek, Saklıkent, Tlos, Faralya, Kelebekler Vadisi, Gemiler Adası  olmak üzere pek çok gezilmesi gereken yer vardır. 

Fethiye, antik çağlardan günümüze kadar önemli yerleşim merkezlerinden biri olmuştur. Antik çağda "Işık Ülkesi" olarak adlandırılan   Likya döneminde kentin ilk adı Telmessos olup, yazılı kaynaklara göre bu ismi tanrı Apollon'un oğlu Telmessos'dan aldığı belirtilmektedir.

Tarih içinde Fethiye, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bölgede Likyalılar, Persler, Karyalılar ve Romalılara ait pek çok eser bulunur. Bölgede Türk hakimiyeti ise, 1284 de Menteşoğulları ile başlamış ve Osmanlı'dan günümüze kadar ulaşmıştır. Bu dönemde, "Uzak Diyar" anlamına gelen Meğri olarak adlandırılan kentin adı, 1914'de ilk Şehit pilotumuz Fethi Bey' in anısına, Fethiye olarak değiştirilmiştir. 

Fethiye'ye gelip de görmeden dönülmemesi gereken bir yer de, beş bin yıllık tarihe sahip Kayaköy'dür. Hayalet şehir olarak da anılan Kayaköy'ün tarihteki adı Levissi dir. Likya uygarlığının yerleşim yeri üzerine kurulmuş bir Rum köyüdür. 1923 yılında Türkiye ve Yunanistan arasında ki Mübadele Antlaşması ile Kayaköy'de yaşayan Rum halkı ile, Batı Trakya' da yaşayan Türk halkı karşılıklı olarak yer değiştirmiş, ancak buraya gelen Türklerin de yamaçtaki evlere yerleşmek yerine ovaya yerleşmeyi tercih etmesi ile boş kalmış, hayalet şehir görünümüne bürünmüştür. Eski ve gizemli bir harabeyi andırsa da, Kayaköy Rum evleri çok ünlü, mutlaka gezilip görülmesi gereken, çok etkileyici bir turistik bölgedir.

Fethiye ve çevresinde görülmesi gereken bir çok antik şehir bulunmaktadır. Bunların başlıcaları Tlos, Pınara, Xanthos, Letoon, Patara, Cadianda, Oinoanda, Araxa, Sidyma, Kaunos...dur.

Fethiye' de gece hayatı denince ilk akla gelen yer Hisarönü Barlar Sokağı' dır. Hisarönü, herbiri farklı konseptlerde, son derece renkli, farklı farklı ülkelerden gelen turistlere tıklım tıklım dolu barlardan oluşmaktadır.  

Gece hayatının en renkli adreslerin den biri de Fethiye merkezde bulunan Paspatur' dur. Paspatur Çarşısı içinde yer alan barlar ile sokağı,  rengarenk ve irili ufaklı  barları  ile oldukça renkli bir gece hayatı sunmaktadır. 

Ayrıca Ölüdeniz sahilinde, Ovacık, Çalış Plajı ve Fethiye Kordonda da canlı müzik eşliğin de hoşça vakit geçirilebilecek pek çok mekan bulunmaktadır. 

Fethiye mutfağı her ne kadar balık ve et ağırlıklı olsa da, sebze ve ot yemeklerinin yanı sıra yerel lezzetleriyle ve dünya mutfaklarından lezzetleriyle de damak tadına önem verenler için eşsiz lezzetler ve seçenekler sunmaktadır.

Fethiye'de balık denince ilk akla gelen yer olan  Balık Pazarı, mutlaka görülmesi gereken turistik bir yerdir. Birçok balık çeşidini tek noktada bulma imkanı sunmaktadır. Balık halinin etrafında konumlanan restaurantlar, seçtiğiniz balığı sizin için pişirmektedir. Leziz mezeler ve fasıl eşliğinde akşamları hoşça vakit geçirmek için Balık Pazarı biçilmiş kaftandır.

Fethiye merkezde de her türlü damak zevkine ve her türlü bütçeye uygun pek çok mekan bulunmaktadır. Balık restaurantları, deniz ürünleri, et restaurantları, ev yemekleri, kahvaltı mekanları, irili ufaklı cafeler, fast  food mekanları, kordonda, deniz manzarası  eşliğinde keyifle yemek yiyebileceğiniz ya da bir şeyler içebileceğiniz çok sayıda cafe ve restaurantlar bulunmaktadır. 

Kayaköy'de nefis gözleme evleri, şarap evleri, tamamen doğal ürünlerden hazırlanmış kahvaltı evleri, kebap ve mangal restaurantları, şirin cafeler bulunmaktadır. Kayaköydeki kebap salonlarında bölgenin en lezzetli etlerini yeme ve dilerseniz mangal keyfi yapma imkanı da bulabilirsiniz. 

Ayrıca Çalış, Hisarönü ve Ölüdeniz bölgelerinde de her türlü damak zevkine uygun pek çok seçenek bulunmaktadır.

 

 

Yamaç Paraşütü: Yamaç Paraşütü,  Dünyaca ünlü Ölüdeniz' de, Ölüdeniz Plajı, Kelebekler vadisi, Kleopatra plajı ve daha pek çok eşsiz manzarayı gökyüzünden görme şansı yakalamak için Ölüdeniz'de yapılacak en güzel aktivitedir. Dünyanın en iyi atlama noktası kabul edilen Babadağ'dan, deneyimli pilotlar eşliğinde hayatınız boyunca hiç unutmayacağınız bir tecrübe yaşayabilirsiniz. 

Tekne turları: Fethiye'nin eşsiz güzellikteki koylarını keşfetmek için Fethiye, Ölüdeniz ve Göcek'ten hareket eden, her yaşa ve her zevke uygun tekne turları bulunmaktadır.

Dalış: Fethiye ve çevresindeki su altı dünyasını keşfetmek isteyenler için ideal bir aktivitedir.

Rafting: Dalaman Çayı'n da heyecan dolu, eğlenceli, unutulmayacak bir rafting aktivitesi yapma imkanı bulunmaktadır.

Trekking: Eşsiz Likya bölgesinde Fethiye manzaraları eşliğinde unutulmaz yürüyüş rotaları bulunmaktadır.

Bunlara ek olarak ayrıca At Safari, Jeep Safari , ATV safari gibi aktiviteler de mevcuttur.

Ayrıca Saklıkent, Dalyan, Kaş, Kalkan, çevrede bulunan sayısız antik kentler ile,  çevrede bulunan tarihi ve turistik yerlere günübirlik tur aktiviteleri de mevcuttur.

Havayolu ile ulaşım: Dalaman Havalimanı, Fethiye'ye uçakla gitmek için en yakın ve en uygun havalimanı olup, 50km ve yaklaşık 50 dk sürmektedir. Dalaman Havalimanı'ndan Havaş ve Muttaş servisleri ile Fethiye ilçe merkezinde bulunan otogara kadar ulaşım sağlanabilmektedir. Bir diğer seçenek ise Antalya havalimanı olup, 200 km mesafededir, yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Kara yolu ile ulaşım: Muğla' ya 92 km uzaklıkta olan, Antalya, Denizli ve Burdur illeriyle çevrili olan Fethiye , İstanbul'a 810 km, Ankara'ya 635 km ve İzmir'e 360 km mesafededir. Türkiye'nin bir çok yerinden Fethiye'ye direkt otobüs seferleri bulunmaktadır. Otogar,  şehir merkezinde yer almaktadır.

Bölgedeki Villalar