Belek Bölgesi

Antalya'nın Serik ilçesine bağlı bir mahalle olan Belek, Antalya'nın her köşesi gibi, tarihi açıdan ve doğal güzellikler açısından baş döndürücü bir güzelliğe sahiptir. Antalya'ya 40 km  uzaklıkta olan Belek, modern otelleri, sınırsız alışveriş imkanları, nezih restaurantları, cafeleri ve dünya standartlarındaki golf tesisleriyle, doğayı, sporu, tarihi ve tatili birarada sunan tatil bölgelerinden biridir. 

Belek'in tarihi M.Ö. 4.yy a kadar gitmektedir. Bölge, antik çağda Helenistik ve Roma egemenliği altında kalmış, daha sonra bölgede  Selçuklu egemenliği hüküm sürmüştür. Belek, aynı zamanda Bizans etkisi, heykeli ve mimarisine sahiptir.

Belek'in gezilecek tarihi yerlerinin en başında Tarihi Aspendos Tiyatrosu gelmektedir. 2000 yıllık geçmişi ile büyüleyici bir auraya sahip, 15 bin izleyici kapasiteli Aspendos Tiyatrosunda hala gösteriler ve tiyatrolar düzenlenmektedir.

Perge Antik Kenti de Belek'de yer alan  önemli tarihi değerlerinden biridir. Kurulduğu dönemde Pamfilya bölgesinin başkenti olan kentte tarih öncesi çağlardan beri yerleşim olduğu düşünülmektedir.

Bir hoşgörü projesi olarak ortaya çıkan Belek Dinler Bahçesi, üç dinin buluşma noktasıdır ve mutlaka görülmesi gereken, ruhani bir yerdir. Dünyada yalnızca Kudüs'te ve Belek'te bulunan ve üç dinin birarada yer aldığı bu bahçede, sinagog, cami ve kilise yan yana konumlanmıştır. 

Belek'te bulunan bir diğer antik kent de Silyon Antik kentidir. Tarihi M.Ö. 2. yy a dek uzanmakta olup, Bergama Krallığı tarafından kurulan kent, döneminin en görkemli, en zengin şehirlerinden biri olarak bilinmektedir.

Renkli bir gece hayatına sahip olan Belek'te eğlence hayatı her ne kadar otellerde yoğunlaşmış olsa da, Belek'in merkezinde çok sayıda, cafe, bar ve eğlence mekanı bulunmaktadır.

Her zevke ve her bütçeye hitap eden et ve balık restaurantlarının yanısıra Belek'de sebze ve ot yemekleri, sulu yemekler, dünya mutfaklarından lezzetler sunan mekanlar, kahvaltı mekanları, irili ufaklı cafeler vardır.

Belek mutfağının olmazsa olmaz ürünleri, balık ve narenciye ürünleridir. Bergamot, turunç ve karpuz reçelleri ünlüdür. Antalya'ya özgü birçok lezzeti Belek'de tatmak mümkündür. Bunların başında meşhur Antalya piyazı, hibeş ve kulak çorbası gelmektedir.

Deniz keyfi : Belek'de yapılacak en güzel şey, deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmaktır. Belek plajları, hem temizliği hemde güzelliğiyle kendine hayran bırakmaktadır. Belek'in muhteşem plajlarının en popüler olanları; Belek Halk plajı, Phaselis Plajı, Taşlıburun Mevkii Plajı, İskele Mevkii, İçkum Tepesi plajlarıdır. 

Belek'de Carretta Carrettaların üreme alanlarına yapılacak bir ziyaret, oldukça etkileyici ve unutulmaz bir aktivite olacaktır. 

Tekne Turları : Belek'in muhteşem koylarını görebileceğiniz günübirlik tekne turları düzenlenmektedir.

Su Sporları : Belek'de yelken, kano, raafting, su kayağı, parasailing, dalış gibi aktiviteleri yapma olanağı mevcuttur.

Golf : Belek' de dünya standartların da bir golf sahası bulunmaktadır ve uluslararası birçok turnuvaya ev sahipliği yapmaktadır. 

Trekking : Hristiyanların Hac yolu olarak bilinen Aziz Paul yolu, Türkiye' nin en uzun yürüyüş rotaların dan biridir. Yolda çeşitli antik kent kalıntıları ve muhteşem doğa manzaraları sizi karşılayacaktır. 

Günübirlik geziler : Belek ve çevresi çok fazla doğal ve tarihi zenginliğe sahip olup, kendi aracınızla ya da Belek'den düzenlenen günübirlik turlarla gezilip görülmesi gereken pek çok yer vardır. Aspendos Antik Tiyatrosu, Perge, Dinler Bahçesi, Manavgat Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi, Düden Şelalesi, Köprülü Kanyon, Zeytinlitaş Mağarası, Uçansu Şelalesi gezilecek yerler içinde en popüler olanlarıdır. 

Alışveriş : Yol kenarlarında meyve ve sebze satan yerel satıcılardan reçel ve turunçgiller alabilirsiniz. Ayrıca her Cumartesi kurulan Belek halk pazarından yöresel taze gıdalar alınabilir. Hediyelik eşya satan dükkanlardan Belek'e özgü küçük hatıralar alabilirsiniz. 

Karayolu ile ulaşım : Belek, İstanbul'a 735 km, Ankara'ya 500 km, Antalya'ya 43 km  mesafede bulunmakta olup,  pek çok firma tarafından , pek çok ilimizden Belek'e otobüs seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca Belek'e Antalya üzerinden de ulaşım mümkündür.

Havayolu ile ulaşım : En yakın havalimanı Antalya Havalimanı olup, uzaklığı 30 km. dir. Türkiye'nin başta büyükşehirleri olmak üzere pek çok ilinden Antalya Havalimanına direkt uçuşlar yapılmaktadır. Havalimanından Belek'e ulaşım sağlayan havalimanı servisleri mevcuttur.

Bölgedeki Villalar